facebook

Aktualności

Etap parlamentarny za nami. Konstytucja dla Nauki czeka na podpis Prezydenta RP

Posłowie i senatorowie poparli ustawę reformującą polskie szkolnictwo wyższe i naukę. Tym samym 2,5-letni proces powstawania Konstytucji dla Nauki dobiega końca. Ustawa trafi teraz na biurko głowy państwa – prezydent będzie miał 21 dni na jej podpisanie. Reforma to przede wszystkim wzmocnienie uczelni regionalnych, podwyżki dla nauczycieli akademickich, podniesienie jakości studiów i kształcenia praktycznego. Konstytucja dla Nauki stwarza warunki do doskonałości naukowej i proponuje nowe ścieżki kariery – zarówno dla doktorantów (szkoły doktorskie), jak i dla nauczycieli akademickich (dydaktyczna ścieżka kariery).

20.07.2018|» czytaj dalej

Nowe zasady ewaluacji tematem spotkania na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

18 lipca 2018 r. w Sali Senatu na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej odbyło się spotkanie z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem. Ministerstwo reprezentował także Aleksander Dańda, dyrektor Departamentu Nauki oraz inni przedstawiciele resortu. Tematem zebrania była ewaluacja jakości działalności naukowej.

19.07.2018|» czytaj dalej

Polscy naukowcy na prestiżowym Arctic Circle Assembly 2018

Polscy naukowcy wyróżnieni sesją na prestiżowym Arctic Circle Assembly 2018 w Reykjaviku. Spośród 100 zgłoszeń sesja Biotic indicators of the Arctic environmental changes została najwyżej oceniona przez radę naukową.

18.07.2018|» czytaj dalej

Sukces studentów AGH podczas zawodów łodzi solarnych w Monako

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej aktywnie działający naukowo w zespole „AGH Solar Boat” odnieśli międzynarodowy sukces. Podczas prestiżowych zawodów łodzi solarnych Monaco Solar & Energy Boat Challenge 2018 wywalczyli trzecie miejsce w rozgrywkach. W zawodach uczestniczyło trzydzieści drużyn, a wydarzenie miało na celu promocję i optymalizację systemów napędowych oraz wspieranie innowacji technologicznych w branży łodzi rekreacyjnych i żeglugowych. Po emocjonującej rywalizacji w trudnych warunkach morskich, studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie stanęli na 3. stopniu podium w Yacht Club de Monaco.

18.07.2018|» czytaj dalej

Niemal 15 mln zł na stypendia dla młodych naukowców w konkursie ETIUDA 6

Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło szóstą edycję konkursu ETIUDA. Doktoranci otrzymają stypendia o łącznej wartości prawie 15 mln zł. O finansowanie starało się 355 młodych badaczy, spośród których nagrodzonych zostało 147.

18.07.2018|» czytaj dalej

Wiceminister Piotr Dardziński na Radzie UE ds. Konkurencyjności (COMPET)

Podsekretarz stanu w MNiSW Piotr Dardziński reprezentował Polskę podczas nieformalnego posiedzenia Rady ds. Konkurencyjności w Wiedniu. Było to pierwsze posiedzenie Rady COMPET podczas sprawującej obecnie przewodnictwo w Radzie UE prezydencji Austrii. Posiedzenie poświęcono dyskusji nad projektem nowego programu ramowego „Horyzont Europa” oraz budowie otwartej, opartej na doskonałości europejskiej przestrzeni badawczej.

17.07.2018|» czytaj dalej

Wsparcie dla polskich czasopism naukowych

Opracowana w resorcie Jarosława Gowina reforma systemu nauki i szkolnictwa wyższego ma na celu uwolnienie potencjału polskiej nauki. Jednym z licznych rozwiązań temu służących jest wsparcie finansowe dla polskich czasopism naukowych, które dzięki dofinansowaniu będą mogły się rozwinąć i wejść do międzynarodowego obiegu naukowego. Program „Wsparcie dla czasopism naukowych” powstał głównie z myślą o czasopismach humanistycznych i tych z zakresu nauk społecznych. Obecnie trwają konsultacje projektu rozporządzenia w sprawie założeń programu. Prowadzone w duchu dialogu obywatelskiego konsultacje służą m.in. uwzględnieniu zróżnicowanych potrzeb środowiska naukowego i akademickiego oraz organizacji i stowarzyszeń zainteresowanych sprawami nauki i szkolnictwa wyższego.

19.07.2018|» czytaj dalej

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu o nowych zasadach ewaluacji

16 lipca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyło się robocze spotkanie rektorów i przedstawicieli 40 uczelni z północno-zachodniej Polski poświęcone zasadom przyszłej ewaluacji działalności naukowej uczelni. Było to pierwsze z planowanej serii spotkań konsultacyjnych w tej sprawie.

17.07.2018|» czytaj dalej

Studenci z SGH reprezentują Polskę w konkursie Enactus w USA!

Enactus to inicjatywa łącząca liderów biznesu i środowisko akademickie, w ramach której studenci wspierani przez przedsiębiorców i uczelnie tworzą projekty i start-up’y na rzecz społeczności lokalnych. W tegorocznej edycji zwyciężył projekt ośmioosobowej grupy studentów SGH, który będą reprezentować Polskę w finale konkursu w Stanach Zjednoczonych. Ze zwycięską drużyną spotkał się wiceprezes rady ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. - Naszym celem jest, by polska nauka, nasze osiągnięcia badawcze i wreszcie – polscy naukowcy byli bardziej widoczni na arenie międzynarodowej. Niezwykle cieszy, że już na początku naukowej drogi, jaką są studia, nasi studenci biorą udział w prestiżowych, międzynarodowych konkursach. Trzymam kciuki za polską drużynę – mówił wicepremier Jarosław Gowin.

12.07.2018|» czytaj dalej

Jarosław Gowin na VII szczycie szefów rządów państw Europy Środkowo-Wschodniej (CEEC) i Chin w Sofii

Największe tegoroczne wydarzenie polityczne w ramach platformy współpracy Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW) i Chin, tzw. 16+1, odbyło się w dniach 6‒7 lipca w Sofii. Polskę na spotkaniu reprezentował Wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

09.07.2018|» czytaj dalej

Konstytucja dla Nauki przyjęta przez Sejm!

Konstytucja dla Nauki zyskała poparcie polskiego parlamentu – głosowało za nią 233 posłów. W przyszłym tygodniu ustawą zajmą się senatorowie, potem będzie oczekiwać na podpis Prezydenta RP. Reforma, której domagało się od lat środowisko akademickie, ma na celu stworzenie jak najlepszych warunków do rozwoju polskiej nauki, a także kształcenia kadr przyszłości. Jest pierwszą od lat kompleksową zmianą podejścia do badań naukowych, nauczania studentów i zarządzania uczelnią.

04.07.2018|» czytaj dalej

Konferencja „A Polish DIAS for Europe”

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz  innych europejskich instytucji działających  w sektorze  kosmicznym spotkali się, drugiego lipca, na międzynarodowej konferencji A Polish DIAS for Europe”. Konferencję zorganizowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Centrum Nauki Kopernik. Zgromadzonych gości powitał Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w MNiSW.

03.07.2018|» czytaj dalej

Posiedzenie Kuratorium Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki (PNFN)

27 czerwca w MNiSW odbyło XX Posiedzenie Kuratorium Polsko-Niemieckiej Fundacji na Rzecz Nauki. Fundacji została powołana w 2006 r. przez niemieckie władze federalne i rząd kraju związkowego Brandenburgia. Jej celem jest promocja nauki i porozumienia między narodami poprzez wspieranie polsko-niemieckiej współpracy między studentami, naukowcami i badaczami z obu krajów.

29.06.2018|» czytaj dalej

Nauka dla Ciebie z ogromnym zainteresowaniem!

Blisko 1000 uczniów i niemal 150 nauczycieli zakwalifikowało się do pierwszego etapu konkursu „Nauka dla Ciebie”. Teraz opiekunowie 73 drużyn wezmą udział w seminariach on-line, podczas których dowiedzą się, jak stosować metodę naukową, samodzielnie tworzyć pomoce edukacyjne oraz jak przygotować konspekt projektu badawczego. Autorzy najlepszych konspektów wezmą udział w Letniej Szkole Prototypowania, a po przesłaniu prac konkursowych, powalczą o atrakcyjne nagrody. Konkurs „Nauka dla Ciebie” to jeden z projektów realizowanych w ramach III filaru tzw. Strategii Gowina – Nauka dla Ciebie – społeczna odpowiedzialność nauki.

28.06.2018|» czytaj dalej

Spotkanie wicepremiera Gowina z przedstawicielami uniwersytetów artystycznych dotyczące nowych zasad ewaluacji

W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 26 czerwca, wicepremier Jarosław Gowin spotkał się z rektorami uczelni artystycznych i dziekanami wydziałów uniwersytetów artystycznych. Spotkanie dotyczyło ewaluacji jakości działalności naukowej w zakresie twórczości artystycznej w świetle zapisów Konstytucji dla Nauki. Minister nauki i szkolnictwa wyższego przedstawił główne zasady dotyczące nowej oceny jakości działalności naukowej ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki oceny osiągnięć z zakresu twórczości artystycznej.  Na pytania i uwagi przedstawicieli środowiska naukowego odpowiadali wicepremier Jarosław Gowin oraz pracownicy ministerstwa.

27.06.2018|» czytaj dalej

TopMinds 2018

Program szkoleniowo-mentoringowy stworzony z myślą o ambitnych studentach i doktorantach z polskich uczelni  – to założenia Top Minds, wspólnej inicjatywy Stowarzyszenia Top 500 Innovators i Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Podczas uroczystego zakończenia TopMinds 2018, które odbyło się w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uczestnicy odebrali dyplomy ukończenia programu, a zwycięskie zespoły zostały nagrodzone. Z ramienia MNiSW w uroczystości uczestniczył wiceminister Piotr Dardziński.

27.06.2018|» czytaj dalej

Gowin: nowe zasady ewaluacji to dobra wiadomość dla humanistów

Jak będzie wyglądała zmiana dotychczasowego systemu ewaluacji jakości działalności naukowej? Między innymi na to pytanie odpowiadali w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin, szef Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także dyrektor Departamentu Nauki Aleksander Dańda. Z inicjatywy ministra w Auditorium Maximum na Uniwersytecie Jagiellońskim spotkali się dziekani wydziałów, dyrektorzy instytutów i kierownicy katedr, którzy dyskutowali o naukach humanistycznych w świetle zapisów Konstytucji dla Nauki. Na sali obecni byli również przedstawiciele Akademickiego Komitetu Protestacyjnego.

26.06.2018|» czytaj dalej

Czy Konstytucja dla Nauki zagraża humanistom?

Wyniki polskich badań i analiz, zwłaszcza badań nad kulturą i historią naszego kraju, powinny być zdecydowanie bardziej widoczne dla międzynarodowej społeczności badaczy - pisze wicepremier.

26.06.2018|» czytaj dalej

15 mln zł na polsko-litewskie projekty badawcze

Wspólne kulturowe i przyrodnicze dziedzictwo Polski i Litwy, muzyka czasu przemian, polsko-litewskie „polowanie” na galaktyczne czarne dziury oraz systemy długodystansowej sygnalizacji elektrycznej u roślin ‒ to wybrane zagadnienia, które zostaną zbadane przez laureatów pierwszej edycji konkursu DAINA 1 organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki i Litewską Radę Naukową.

26.06.2018|» czytaj dalej
Logo Morena

Partnerzy
serwisu

idź do góry